Rowery Francuskiej to głównie Peugote

PEUGEOT to nie tylko auta ,ale prawie od początku istnienia fabryki produkowano tam rowery. Właśnie ta firma jedna z pierwszych produkowała rowery wyścigowe , miedzy innymi dla Turde France. Okres między wojenny to wzrost popularności roweru w Europie i nie tylko ,Peugeot dużo eksportował do wielu krajów świata Ameryki ,Australii itd. Po II wojnie światowej zaczoł się  bum rowerowy ,spowodowało to rozkwit wielu firm zwłaszcza w europie. Rowery tej firmy cechowała ładna kolorystyka, malowanie rowerów na pastelowe kolory , co w latach 50/60 bylo dość rzadko stosowane inni malowali rowery na czarno ,brąz lub zieleń - Francuzi zrobili to pierwsi łączenie 2 różnych pastelowych kolorów  na jednej romie. Charakterystyczny emblemat z lwem był znakiem rozpoznawczym rowerów z  Francji , w różnych okresach przybierał on różną formę ,ale zawsze było to małe dzieło sztuki.

Same rowery też były godne uwagi ,lekkie zgrabne, ładnie zdobione z dużą ilością elementów chromowanych z ładnymi zdobieniami i zmieniającym się w różnych okresach liternictwem samego napisu PEUGEOT.

Rozwiazania technicznie w tej marce były w czolówce Europy ,zawsze inne niż w pozostałych - nie lubiane przez serwisantów i słusznie też nie lubie naprawiać ich przerzutek i hamulców.

Na tej stronie zobaczycie parę reklam z przed wielu lat rowerów firmy PEUGEOT, z różnych okresów emblematy firmowe i kilka rowerów które przeszły przez moje ręce .

 Serdecznie zapraszam do obejrzenia .  Klasyczny męski

    P E U G E O T 

 Rrower z lat 70 tych z 3 biegowa przerzutka

w tylnej piaście.

Charakterystyczne

dla tego okresu chromowane błotniki i bagażnik jak również lampa montowana na przednim błotniku.Oryginalne siodełko z tego okresu wraz z torbą na narzędzia.

Emblematy firmowe z różnych okresów produkcji

Reklamy firm rowerowych z Francji - z różnych lat

 Pare przykładowych rowerów firmy PEUGEOT z różnych lat.

Naj ładniejsze pochodzą z lat 70 i 80 tych wiekszośc z nich do tej pory są w bardzo łdnym stanie - aż miło popatrzeć .

Serdecznie zapraszam do obeirzenja kilku fotek egzemplarzy które przeszły przez moje ręceFirma BERTIN powstała w 1936 r. założona przez Andre Bertina który był profesjonalnym kolarzem mający wiele sukcesów w tym sporcie. Przez trzy lata wygrywał wyścigi we Francja  "Francji - Sportu "od 1935 - 1937 ,2 razy Tour de France i mistrz świata w kolarstwie w 1936 r.Właśnie w 1936 r. złożył on w St. Blangy Laurent, hurtowy biznes dystrybucji roweru i części motocykla w Salengro Ruty.Dopiero po II wojnie firma zaczęła produkcje kilku modeli  rowerów damskich ,męskich i kolarzówek. Chyba w latach 70 /80 zioła się tylko produkcją rowerów sportowych szosowych i kolarzówek .

Po niżej parę fotek rowerów z lat 1950 /60 tych

Jedan z liderów rynku rowerowego we Francji  

 

" MOTOBECANE "

 

to firma z długimi tradycjami produkcji rowerów we Francji. W latach 70/80 tych produkowali bardzo ładne lekkie rowery miejskie z przerzutkami zewnętrznymi. Dbałość o szczegóły   chromowane dodatki  i ładne lakiery metaliki  dawały znakomity efekt , nie które z nich to prawdziwe cacka . Zobacz po niżej ładnie zachowane egzemplarze.