W Polsce tablice rejestracyjne przy rowerach obowiązkowe były do końca lat 60 tych XX w .

Rejestracja rowerów

 

 

Tak jak teraz samochody kiedyś rejestrowano rowery w Urzędach Gminy lub w Urzędach miast lub dzielnic. Właściciel musiał do rejestracji udokumentować pochodzenie roweru i dostawało imienny dokument wraz z tablicą rejestracyjną na tylny błotnik. Obowiązek rejestracji rowerów i wydawanie tablic obowjazywał w wielu krajach świata , bardzo możliwe ze przetrwał on jeszcze gdzieś w Azji. Kilka fotek tablice różnych krajów które udało mi sie znaleźć w Internecie - jeśli masz może taką tablice po dziadku lub zdobyta w inny sposób prześlij mi fotka .

Moze masz podobną do sprzedanja za rozsadną cenę - proszę o kntakt

 
      Witam
Po wielu staraniach udało mi sie znaleźć producenta który zgodził sie wykonać replikę starych tablic .
Chodzi o stary wzór tablic rowerowych które obowiązywały prawie na całym świecie,
a u nas w Polsce do końca lat 1960 tych. Po wojnie ich wygląd został ujednolicony , biały napis na czarnym tle
Może byś był zainteresowany ozdobić swój rower taka replika tablicy ? - zadzwoń lub napisz ...
Na ta chwilę mam kilka z serii próbnej z napisem jak ponizej 
                       cena 1 szt. tablicy - 20 zł
     " WARSZAWA  i  KRAKOWA " 
                        - wymiary tablic 8 x 15 cm.
               Foto tablic z Warszawą  w załączniku .
 

             Kontakt  tel. 515 514 152  lub

           holendry24@wp.pl  

 

             Niemcy - Rzesza Niemiecka

Juz w 1880 roku w Rzeszy Niemieckiej większość rowerów była wyposażona w tablice rejestracyjne ,wprowadzone w celu identyfikacji osób  lekkomyślnie kierujących rowerami powodując częste kolizje.  Dopiero 19.04.1928 r. ustawą w całej Rzeszy 26 Landach zostały ujednolicone tablice rejestracyjne dla wszystkich pojazdów poruszających się po drogach jak auta ,motory i rowery .Każde z nich miały inną wielkość i kształt i na czarnym tle kombinacja liter w białym kolorze .Wcześniej były to oznakowania lokalne ,każde z własnym wzorem i zasadami .

 

 

 

 

 

 

      Szwajcaria i Księstwo Liechtenstei

Velovignette to rodzaj licencji rowerowej i numer rejestracyjny, do dnia 31 grudnia 2011 były obowiązkowe ubezpieczenia O.C  dla rowerów w Szwajcarii i Królestwie Liechtenstein. Velovignette były małe naklejki w formie winiety który były wydane  co roku i były przymocowany do roweru. Etykiety te miały unikalny numer i rok ważności. Okres ważności wynosił od 1 stycznia wyjściu roku do dnia 31 maja następnego roku. Velovignette w ostatniej formie istnieje od 1990 roku, wcześniej przeszły Velonummer z płyty aluminiowej, która została przykręcona do roweru. 2010, parlament uchwalił zniesienie Velovignette 1 stycznia 2012 roku a  w 2011 roku  po raz ostatni mogły być zamontowany na rowerze.